Bu soru Japonca bilenlerin en sık karşılaştığı sorulardan bir tanesi. Aynı zamanda da ilk duyulduğunda bir miktar afallamaya neden olan soru. Nedeni ise Japoncada tek bir alfabenin olmaması.

Evet, doğru okudunuz. Japoncada 3 alfabe vardır. Bu alfabelerin ortak özelliği hece alfabesi olmalarıdır. Bu nedenle şekiller harf değil, karakter olarak adlandırılır. Ayrıntılı bilgi verecek olursak;

  1. Kanji(漢字): Çin’den gelen yazı şeklidir. Bu yazı Çin’in “Han Hanedanlığı Dönemi”nde Japonya’ya ulaştığı için “Han Yazısı” anlamına gelen “Kanji (漢字)” adı verilmiştir. Bir karakter başlı başına bir kelime olabildiği gibi, bir kelimenin hece veya hecelerini oluşturuyor da olabilir. Toplam sayıları konusunda net bir bilgi veremesek de “Günlük Kullanım Kanjileri (常用漢字)” 1945 karakter olarak belirlenmiştir.
  2. Hiragana: Kanjilerin hızlı yazımı sonucu daha az çizgi içeren, daha basit karakterler olarak ortaya çıkmıştır. Japoncada Kanjilerle birlikte genellikle ekleri ve bazı kelimeleri yazmak için kullanılır. 46 karakterden oluşur.
  3. Katakana: Hiragana ile aynı şekilde ortaya çıkmıştır; ancak Katakana yabancı kökenli kelimeleri ve yabancı özel isimleri yazmakta kullanılır. Mesela; isimlerimizi Japonca yazmak istediğimizde Katakana kullanmamız gerekir. Temel karakterler Katakana’da da Hiragana’da olduğu gibi 46 tanedir; fakat Japoncada olmayan sesler için çeşitli kombinasyonlar oluşturulması gerekebilmektedir.